За њега, како се наводи, кажу да је урадио главни део посла, због чега и тврде да је Шефер аутор ревизије пресуде против Србије.
У Шеферовој биографији стоји да је амерички правник и дипломата, који је 1997. године, за време Била Клинтона, био први амбасадор САД за питања ратних злочина.
Шефер је директор Центра за међународна људска права Правног факултета Универзитета Нортвестер, а професор је права на међународном праву и ратним злочинима на универзитетима Џорџтаун, Колумбија Дјук и Џорџ Вашингтон Универзитету.
Током првог Клинтоновог мандата најпре је био виши саветник Медлин Олбрајт, која је тада била амбасадор у Уједињеним нацијама и заједно са њом био је утемељитељ идеје Међународног кривичног суда у Хагу за ратне злочине у бившој Југославији.
Од 1993. до 1996. године био је заменик одбора Националног већа сигурности САД.
Као амбасадор, учествовао је у стварању Међународног кривичног суда за бившу Југославију и Руанду, Специјалног суда за Сијера Леоне и Трибунала за злочине Црвених Кмера у Камбоџи.
Он је такође водио преговарачки тим САД у Међународном кривичном суду, водио је тим америчких експерата од преко 200 стручњака.
Био је и шеф судији Теодеру Мерону, једном од чланова тог тима.
Клинтон га је именовао за судију из америчке квоте за Трибунал за бившу Југославију, али је по доласку Џорџа Буша Млађег смењен, а уместо њега републиканци су поставили Теодора Мерона. Извор: rs.sputniknews.com