Најновије

Ердогану је пружена и рука спаса из Европе, али мораће да пристане на услове државе с којом је у лошим односима

Након што је објављено да је Катар понудио да уложи 15 милијарди долара у турске банке и тржишта и тако јој помогне да се извуче из инфлације и економске кризе, руку спаса Анкари је понудио и Берлин.

Ердоган (Фото: tccb.gov.tr)

Немачка канцеларка Ангела Меркел је подсетила турског председника Реџепа Тајипа Ердогана да има потенцијалног савезника у у Европи.

Како Ердоган тражи начин да заштити турску економију од сукоба са председником САД Доналдом Трампом, он и немачка канцеларка разговарали су у среду како би организовали састанак министара финансија две земље.

Док Берлин не нуди никакву финансијску помоћ, разговор двоје лидера показује колико је велики улог на обе стране, а још једном је Немачка показала своју надмоћ као највеће економије у Европи.

Немачка жели да Турска избегне финансијску кризу и не може допустити тој земљи да се спусти у хаос, рекао је за "Блумберг" неименовани извор упознат са размишљањем Меркелове.

У преокрету који показује могућу нормализацију односа Анкаре и Берлина после серије дипломатских сукоба, Меркел планира да 28. септембра угости Ердогана.

- Никоме у прилог не иде економска дестабилизација Турске. Али, све мора да се уради како би се осигурала независност централне банке - изјавила је Меркелова у Берлину ове седмице.

Немачка може да помогне али поставља услове

Немачка је до сада била највећи економски партнер Турске, а прошле године је њихова билатерална трговина износила око 37 милијарди евра (42 милијарде долара).

Око 6.500 компанија које су у потпуно или делимично у власништву Немачке послује широм Турске.

Турска се налази на 16. месту међу немачким извозним тржиштима, испред Јапана и многих мањих земаља Европске уније.

Зато не чуди што Немачка тражи начин да се реши криза у Турској. Из Берлина стижу и упозорења да Анкара не сме да преузме контролу над Централном банком и да мора да нађе друго решење.

Из немачке пословне заједнице упозоравају да се ризик од рецесије у Турској може смањити само у стабилном политичком окружењу, јер без њега нема ни поверења страних улагача.

Када се састану два министра финансија, Олаф Шолц ће вероватно рец́и свом турском колеги да свака врста подршке из Берлина захтева "прелазак на веродостојну монетарну политику која је независна, уз високе каматне стопе", рекао је Холгер Шмидинг, главни економиста инвестиционе банке Беренберг.

Компликовани односи

Ердоган и Трамп су се сукобили због затварања америчког свештеника у Турској, који је оптужен за учешће у неуспелом пучу 2016. године. Међутим након пуча су се знатно погоршали и односи Берлина и Анкаре. Како је Ердоган консолидовао своју моћ, често притом кршећи људска права и прогонећи противнике, из Берлина су му стизале критике. Између осталог, Турска је у затвор бацила и немачког новинара.

Ипак, јасно је да пут Ердогана ка бољим односима са Европом води преко Немачке, земље у којој и живи велики део турске дијаспоре.

Међутим, иако је сигурно да Немачка неће понудити Турској оно што јој је понудио Катар, у тренуцима када лира драматично пада, свака помоћ је добродошла.

Чак 40.000 војника предвођених Немачком маршираће ка Русији. Више о томе читајте ОВДЕ.

Извор: Блиц

Бонус видео

Молимо Вас да донацијом подржите рад
портала "Правда" као и ТВ продукцију.

Донације можете уплатити путем следећих линкова:

Бонус видео

Састанак Ердогана и Меркел 

ПАЖЊА:
Системом за коментарисање управља компанија Disqas. Ставови изнесени у коментарима нису ставови портала Правда.

Колумне

Најновије вести - Ратни извештаји

VREMENSKA prognoza

Најновије вести - ПРАВДА