- Балкан никада није био изложен афричкој свињској куги, што значи да владе, фармери и ловци имају мало информација и техничког знања о тој болести - каже Данијела Манђоне из ФАО.
Та болест се последњих година постепено проширила, због чега је неопходно смањење ризика од упада дивљих свиња, али и боље припреме за брзо откривање и контролу афричке свињске куге у балканским земљама, наводи ФАО, која је данас у Београду затворила своју четвородневну радионицу.
- Вирус се може брзо ширити због релативно густе популације дивљих свиња. Већа свест, побољшана биолошка сигурност и спремност су од кључног значаја за спречавање уласка ове болести у регион и минимизирање њених негативних утицаја на живот у руралним подручјима, ланац вредности свиња и трговину - изјавио је Данијел Белтран-Алкрудо из ФАО.
У том циљу, ФАО је покренуо ванредни пројекат под називом "Хитна припрема земаља Балкана за афричку кугу свиња", с циљем дефинисања стратегије превенције и контроле у региону, наводи се у саопстењу те организације.
Афричка куга свиња је вирусна хеморагијска болест која убија и до 100 посто заражених животиња, како домаћих, тако и дивљих свиња. Не представља никакав ризик за људско здравље, али има потенцијал да уништи живот у руралним подручјима и угрози безбедност хране и трговину у погођеним регионима.
Радионица је окупила међународне стручњаке, као и више од 25 учесника из Албаније, Босне и Херцеговине, Македоније, Црне Горе, Србије, Хрватске, Мађарске и Румуније. Учесници су представници ветеринарских и шумарских агенција, као и ловачких удружења и невладиних организација које раде у сектору узгоја свиња. За болест попут афричке куге свиња, координација међу свим овим институцијама је, сматрају у ФАО, од кључног значаја. На радионици су били присутни и представници Европске агенције за безбедност хране и Светске организације за здравље животиња.
Уврнуто или?! Лумперајка на сахрани у Сомбору. Погледајте ОВДЕ.
Извор: Танјуг