- Он је особа која се крије од правде. Шта се дешава са одбеглима, који се враћају у земљу и пронађу их власти? Морају бити ухапшени и послати у затвор. Може се суочити са 30 година затвора - рекао је заменик судије. Он је додао да тужилаштво тренутно анализира могуће криминалне акте које је починио Гваидо.
У исто време Гваидо, који је тренутно у Колумбији, изјавио је емитеру НТН24 да ће се вратити у Венецуелу упркос ризику да буде ухапшен. У јануару је генерални тужилац Венецуеле Тарек Сааб најавио своју намеру да спроведе истрагу о Гваиду и затражио од Врховног суда да му изрекне забрану путовања. Амерички саветник за националну безбедност Џон Болтон рекао је да Вашингтон осуђује венецуеланске тужиоце због претњи опозиционом лидеру Хуану Гваиду.
Председник Венецуеле Николас Мадуро назвао је опозиционог лидера "америчком марионетом" и више пута је оптуживао Вашингтон за покушај организовања државног удара у Венецуели.
Дана 22. фебруара, Гваидо је стигао на колумбијску границу код Кукуте, где се прикупљала тзв. хуманитарна помоћ из САД и низа других земаља, како би се помогла испорука за Венецуелу упркос чињеници да легитимна влада одбија да прихвати помоћ. Иако је покушај да се присилно донесе помоћ у Венецуелу пропао, Гваидо је остао у Колумбији да учествује на састанку групе Лима у Боготи у понедељак.
Потпредседник Венецуеле Делси Родригез одбацио је тврдње о хуманитарној кризи у земљи, подсећајући да међународно право предвиђа испоруку стране хуманитарне помоћи само у случајевима природних катастрофа и оружаних сукоба. Каракас је упозорио да ће се незаконити улазак било којег возила на територију Венецуеле сматрати кршењем војних закона земље. Уједињене нације и Црвени крст позвали су Вашингтон да не политизира хуманитарну помоћ и да не испоручује помоћ без сагласности венецуеланске владе.
Трамп и Ким дочекани у Вијетнаму уз највише државне почасти. Детаље погледајте ОВДЕ.
Извор: Правда