Најновије

Која овлашћења имају комуналци, а која права грађани!

Припадница комуналне милиције Алиса М., коју је у недељу на Видиковцу нокаутирала улична продавачица Садија Д, после завршене дијагностике пуштена је из Ургентног центра на кућно лечење.

Комунална полиција (Фото: Јутјуб)

С. Д. је у недељу одмах после напада приведена у полицијску станицу, саслушана и следи судски епилог, пише Политика.

Против ње је поднета кривична пријава за напад на службено лице. Како лист незванично сазнаје, нападу на службеницу комуналне милиције претходила је свађа две продавачице, када је једна од њих позвала комуналну милицију.

Инцидент се догодио када је милиционерка покушала да продавачици одузме шверцовану робу и да је задржи да не побегне док не дође комунална инспекција. Ову сцену, као и тренутак када продавачица песницом удара у главу милиционерку, која пада на бетон, снимио је телефоном један од пролазника. Снимак је објављен на друштвеним мрежама и касније су га пренели медији. Јавност је о случају имала подељено мишљење.

Није спорно да је С. Д. учинила кривично дело тиме што је ударила милиционерку. Ипак, да ли су у праву они који оспоравају овлашћења припаднице комуналне милиције да продавачицу држи и вуче за руку? Средства принуде милиционер може да употреби само ако у обављању послова на други начин од себе или другог не може да одбије истовремени противправни напад, ради савладавања отпора, односно спречавања покушаја бекства, наводи се у Закону о комуналној милицији.

Ово значи да је милиционерка по новом закону имала право да задржи продавачицу која је покушала да побегне и однесе робу. Међутим, да ли је употребила средства принуде на прави начин, утврдиће суд. Средства принуде, како прецизира закон, су физичка снага, средства за везивање, распршивач за надражујућим дејством, палица.

Скупштина Србије усвојила је у јулу прошле одине Закон о комуналној милицији који је омогућио да и општине, а не само градови, могу да планирају њено формирање.  У вези са успостављањем комуналне милиције многи су били скептични и упозоравали су да то није добро решење, нарочито када је реч о овлашћењима.

Важна измена закона је то да сви прекршиоци морају да поступе по налогу комуналног милиционера, што није био случај код комуналне полиције. Припадници милиције не носе ватрено оружје, а закон им је дао следећа овлашћења: усмено наређење, проверу идентитета, довођење, заустављање и преглед возила, привремено одузимање предмета, аудио и видео прикупљање обавештења.

Вршилац дужности секретара за послове комуналне милиције Иван Дивац осудио је напад и захвалио колегама које су брзо интервенисале. Такође, он је тражио најстрожу казну за нападачицу у складу са законом.

У Земуну објављена анализа стања РВ и ПВО, више о томе ОВДЕ.

Извор: Политика

Бонус видео

Молимо Вас да донацијом подржите рад
портала "Правда" као и ТВ продукцију.

Донације можете уплатити путем следећих линкова:

ПАЖЊА:
Системом за коментарисање управља компанија Disqas. Ставови изнесени у коментарима нису ставови портала Правда.

Колумне

Најновије вести - Ратни извештаји

VREMENSKA prognoza

Најновије вести - ПРАВДА