Најновије

РУСИЈА СЕ ПОВЛАЧИ ИЗ УГОВОРА О ОТВОРЕНОМ НЕБУ? Друге државе одбијају да се обавежу

Споразум, који је на снази од 2002. године, омогућава потписницима да њихови авиони без оружја лете изнад територија других држава

небо (Фото: Министарство одбране Русије)

Уговор о отвореном небу који омогућава државама да легално надгледају територије једна друге, виси у ваздуху, јер Русија тек треба да чује од долазеће америчке администрације да ли жели да се поново придружи Споразуму.

Москва такође има неке своје забринутости око Споразума, јер још увек није добила уверавања да други потписници Отвореног неба, који су такође чланови НАТО војне алијансе, неће тајно делити своје податке са САД-ом.


Споразум, који је на снази од 2002. године, омогућава потписницима да њихови авиони без оружја лете изнад територија других држава потписница, што у суштини значи да стране могу мирно надгледати друге територије без икакве ескалације. Ако Вашингтон, који се повукао из Споразума у новембру, прима обавештајне податке од својих савезника, онда САД убиру све награде из Споразума без контроле њихове територије.

Кремљ је такође затражио да европске земље не ограничавају руске летове изнад своје територије, што Москви омогућава да тамо посматра америчке војне базе.

„Нажалост, још увек нисмо добили никакав убедљив одговор западних страна на Уговор о отвореном небу у вези са нашим забринутостима“, рекао је Владимир Јермаков, шеф за Оделења за неширење оружја и контролу наоружања при Министарству одбране Русије.

У разговору за новинску агенцију РИА Новости, Јермаков је упозорио да је „судбина Уговора о отвореном небу“ можда доведена у питање.

„У случају да се САД не врате Уговору, а остатак учесника не буде спреман да помогне у ублажавању руске забринутости, још у мају смо упозорили наше партнере да разматрамо све могуће опције за одговор“, рекао је Јермаков.

Јермаков је такође одбацио идеју да се САД врате Споразуму на „поједностављени“ начин, али је напоменуо да Москва чека на вероватног следећег америчког председника Џоа Бајдена да изнесе свој став.

У новембру је Питер Топичканов, виши истраживач у Стокхолмском међународном институту за истраживање мира, рекао за московски дневник "Известја" да „нема сумње“ да ће информације о руским војним активностима добијене путем активности Отвореног неба бити прослеђене у Вашингтон.
 
„Истовремено, Вашингтон неће моћи јавно да користи ове податке, јер би потврдио да савезници крше уговор“, додао је он.
 
САД су напустиле Уговор о отвореном небу у новембру, шест месеци након што је амерички председник Доналд Трамп најавио повлачење. У то време тај потез критиковали су многи чланови Демократске странке, укључујући Бајдена и председника Представничког дома Ненси Пелоси. Како сада ствари стоје, 34 земље су потписнице споразума, укључујући већи део Европске уније.

А шта ће Русија да лансира на небо, погледајте ОВДЕ.

Извор: Восток

Бонус видео

Молимо Вас да донацијом подржите рад
портала "Правда" као и ТВ продукцију.

Донације можете уплатити путем следећих линкова:

ПАЖЊА:
Системом за коментарисање управља компанија Disqas. Ставови изнесени у коментарима нису ставови портала Правда.

Колумне

Најновије вести - Ратни извештаји

VREMENSKA prognoza

Најновије вести - ПРАВДА