Кризни штаб донео је одлуку којом се угоститељским објектима продужава рад до 23 часа, уместо до 21 како је важило досадашње правило. Разлог је јесење време и потреба да се омогући угоститељима продужени рад који се разликовао од рада башта.
Иако је епидемиолошка ситуацији у Србији повољна, разматрало се и попуштању мера када су манифестације у питању, међутим од тога се ипак одустало.
Епидемиолог и члан кризног штаба за сузбијање инфекције Цовид-19, проф. др Бранислав Тиодоровић изјавио је да је процењено да једино ова мера може бити релаксиранија, али уз напомену да сваки угоститељ мора стриктно водити рачуна да гости поштују прописане мере.
- С обзиром на то да почињу хладни дани, људи ће бити сигурно више у угоститељским објектима унутра, а не споља, одлучено је да се продужи радно време до 23, а не до 21 како је било прописано за затворени простор.
— Дневне Новине Правда (@NovinePravda) September 29, 2020
Важно је истаћи да све што радимо морамо да радимо врло опрезно, да не направимо неку грешку као што се догодило онима који су били у неком периоду веома добри, као Чеси, Немци, Исланд - наглашава Тиодоровић.
Школе највећи ризик
Школе су мјесто највећег ризика за преношење вируса корона, каже епидемиолог и члан Кризног штаба Србије Предраг Кон и додаје да су супер преносиоци вируса средњошколци и студенти.
Он је појаснио да заправо млади до 25 или 30 година најбрже преносе вирус због велике фреквенције контаката.
"У основним и средњим школама има више од 850.000 ученика, али је у нашим школама направљен систем који функционише", рекао је Кон за ТВ Пинк и нагласио да је ношење маски допринијело да у четвртој седмици септембра у Србији има дупло мање респираторних инфекција него у истом периоду прошле године, преноси Танјуг.
Koн признао да подаци о умрлима од короне нису тачни, истину сазнајте ОВДЕ.
Извор: Медији