Он је за британску агенцију Ројтерс казао да су он и руски председник Владимир Путин направили иницијални договор о покретању процедуре производње коју је описао као "компликовану и тешку".
"У овом тренутку немамо производне капацитете за Спутњик Ве, али изградићемо их. Није важнои колико кошта, инветираћемо у то", рекао је Вучић и додао да је циљ Србије да производи не само за сопствене потребе, већ и за извоз у региону.
Група руских стручњака требало би следеће недеље да посети Србију како би разговарали о произвоидњи вакцине Спутњик Ве до краја године, наводи агенција и преноси да би у Србију овог месеца требало да стигне још 200.00 доза Спутњик Ве вакцине, 500.000 доза Синофармове, око 90.000 доза Фајзер/Бионтек и прве количине од око 100.000 доза АстраЗенекине вакцине.
"Кинеска вакцина је најскупља", рекао је Вучић, а Ројтерс додаје да су Србији помогле блиске везе са кином која је до сада у њу инвестирала милијарде.
Агенција Ројтерс наводи да је Србија са висе од 530.000 вакцинисаних, односно 7,5 одсто популације на четвртом месту у свету по броју вакцинисаних на 100 становника, иза Израела, Велике Британије и САД.
Додаје се да по програму вакцинације становници Србије могу да бирају између Фајзер/Бионтек, кинеске Синофармове и руске Спутњик Ве вакцине.
Агенција наводи и да је Србија међу првим земљама у Европи која је почела вакцинацију грађана са око милион доза Синофармове вакцине.
"Захвалан сам председнику Сију (Ђинпингу) због тога. Читао сам о квалитету вакцина и схватио да је кинеска веома добра", истакао је Вучић за Ројтерс.
Он је нагласио да ће Србија потрошити између 200 и 300 милиона евра у току ове године за набавку вакцина, или 0,7 одсто БДП-а.
Нови текст Ведране Рудан о Србији можете прочитати ОВДЕ.
Извор: Танјуг