Ово је у најкраћем закључак Независне међународне комисије за истраживање страдања свих народа у сребреничкој регији у периоду од 1992. до 1995. године. Тим еминентних страних експерата предвођених израелским историчарем Гидеоном Грајфом спровео је опсежну истрагу свих околности у којима се догодио злочин у Сребреници. Комисија је радила дуже од годину и по, а своје налазе презентовала је и објавила на 1.036 страница извештаја који је однедавно у целини доступан јавности. Публикован је на на веб-страницама комисије и бањалучког Републичког центра за истраживање рата, ратних злочина и тражење несталих лица РС.
У извештају Грајфовог тима детаљно су описана историјска дешавања на простору Сребренице и околине током Првог и Другог светског рата, али и деловање Међународног суда у Хагу после 1995. године.
Наведено је и да су током лета 1992. муслиманске јединице територијалне одбране из Сребренице започеле систематичну кампању етничког чишћења српских села у околини са циљем заузимања Братунца и пресецања Републике Српске на два дела. Међународни експерти објективно су констатовали и све злочине у овом делу Босне над српским народом, непристрасно стварајући јасан контекст трауматичних догађаја из јула 1995.
Независна међународна комисија за истраживање страдања свих народа у сребреничкој регији у периоду од 1992. до 1995. формално је рођена одлуком Владе Републике Српске о именовању њених чланова почетком фебруара 2019. године. Томе је претходила вишегодишња потреба да се догађаји из Сребренице, непристрасно, без селекције и унапред задатих премиса у утврђивању чињеница, наново осветле рефлекторима научне истине. Логична последица ове тежње била је одлука Владе РС из 2018. да стави ван снаге извештај Комисије за истраживање догађаја у и око Сребренице од 10. до 19. јула 1995, који је претходно одбацила и Народна скупштина РС.
Поред Гидеона Грајфа у Комисију су ушли и професор Валтер Манушек из Аустрије, један од водећих адвоката у Немачкој специјализованих за искуства суђења нацистима Маркус Колбах, експерт за истраживање злочина Адарнеле Шинаба из Нигерије, проф. Марија Ђурић, која се сматра најбољом у свету на пољу форензичких истраживања и једини српски представник, заједно с професором Роџером Бајардом, такође светски познатим стручњаком за форензичка истраживања.
Са њима су радили и професор Јуки Осаф из Јапана, који се бавио сукобом у Сребреници у последњој декади, професор Стивен Мејер, професор Лоренс Френч и покојни италијански новинар и стручњак за медије Ђузепе Захарија.
Након опсежног рада, комисија је сачинила исцрпан извештај. Резултат истраживања конципиран је у 11 поглавља, чији су аутори чланови комисије, уз завршне закључке. Свако поглавље сребренички злочин сагледава из посебног аспекта - кривичног, процесног, историјског, криминолошког, медијског... У овом јединственом зборнику понуђене су хиљаде изјава сведока и другог доказног материјала, којим се поткрепљују тврдње експерата, али и отворено указује на све пропусте, грешке и злонамерности Хашког трибунала у истраживању, процесуирању и пресуђивању за злочин у Сребреници.
Хиљаду потписа познатих за странку Веље Невоље! Више о томе ОВДЕ.
Извор: Вечерње Новости