Главни уредник „Информера” Драган Ј. Вучићевић поновио је на јучерашњој конференцији за штампу да у понедељак, 3. априла, одлази на издржавање шестомесечне затворске казне по кривичној тужби новинара Југослава Ћосића и најавио штрајк глађу са два захтева: да се наложи ревизија судског поступка и да се покрене законска иницијатива за декриминализацију увреде. Поред Драгана Ј. Вучићевића, обратили су се његов адвокат Борис Богдановић и главни и одговорни уредник дневног листа „Информер” Милован Станић. Вучићевић је рекао да је на суду доказано да је апсолутно истинито оно што је он Ћосићу написао на друштвеној мрежи „Твитер”. „Ја сам осуђен, јер сам за Југослава Ћосића рекао да је шиптарски плаћеник, и то сам доказао. Како? Тако што имамо доказе да су му Шиптари уплаћивали паре, фирми у којој је он већински власник. Суд ми каже да то је тачно, али шта је то битно. Ја сам осуђен због истине на затвор”, казао је Вучићевић. Током свог обраћања јавности он је поставио питање колико ће још људи отићи у затвор, ако ово постане пракса и упитао „да ли ћемо и онда да ћутимо, и зашто нећемо”.
Оценио је да је сама могућност да неко оде у затвор зато што је некога увредио апсолутно неприхватљива. Истакао је да не тражи да буде пуштен из затвора, као и да поштује пресуду правосуђа. Навео је да се у српским судовима у добром делу суди, не у складу са правом, законом и правдом, него по политици. „Ја сам осуђен политички, тврдим то, имам доказе. Осуђен само зато што сметам неким центрима моћи, осуђен само зато што ме неке судије, очигледно, политички острашћено мрзе”, рекао је Вучићевић. Казао је и да је пре девет година новинар Југослав Ћосић тврдио за њега да је учествовао у убиству премијера Србије Зорана Ђинђића. Рекао је и да је доказано да није саучесник у убиству, а да је Ћосић ослобођен зато што, како је рекао, је судија казао да је то Ћосић причао као новинар. Упитао је: „А шта сам ја сада на ’Твитеру’ причао? Као водоинсталатер”. Казао је да нико није осудио нападе на „Информер” и рекао да је изненађен реакцијом Удружења новинара Србије (УНС) које, како је казао, ћути.
Адвокат Борис Богдановић оценио је да се у медијима прилично потенцира чињеница да његов клијент није осуђен на затворску него на новчану казну и да је није платио. Навео је да пресуда гласи да је осуђен на новчану казну, али да по кривичном законику било која новчана казна, ако се не плати, замењује се затвором. Говорећи о томе зашто Вучићевић није платио казну у висини од 200.000 динара, рекао је да је то једно принципијелно питање. „Када Влада Републике Српске предлаже да се у кривични законик поново врате увреда и клевета, који су иначе избачени из кривичног законодавства, онда је то кршење слободе медија, онда то повећава ниво аутоцензуре, онда то просто није прихватљиво. Зашто је прихватљиво да у Републици Србији увреда и клевета треба да буду кривично дело, а тамо није у реду? Ту нелогичност не може нико да објасни”, казао је Богдановић. Навео је и да су поднели уставну жалбу Уставном суду, али да за годину и по дана нису добили никакав одговор.
Говорећи о пресуди у случају новинарке Жаклине Таталовић, Богдановић је рекао да је пресуда по приватној тужби Таталовићеве постала правоснажна и да је он добио другостепену пресуду, наглашавајући да је она правоснажна без обзира што Вучићевићу није достављена. На питање новинара да ли је цела ситуација „припрема терена да се заиста уведе вербални деликт и да се професионални новинари који раде критички и у складу са кодексом лове по улици”, а да случај Вучићевићевог одласка у затвор буде оправдање за то, главни уредник „Информера” је одговорио да нема никаквог плана и да он није део никаквог плана. Станић је поручио да овај лист има своју јасну уређивачку политику, да од тога неће одустати ни под притисцима и оценио да је ово вид притисака. Пред сам крај конференције за штампу дошло је до препирке са присутнима у публици, након чега су новинари телевизије Н1 и листа „Данас” напустили конференцију.
Извор: Политика