Након два дана рада остаци добро очуване олупине брода су у потпуности ископани, а потом и до детаља документовани по правилима археолошке науке, саопштио је Археолошки институт из Србије.
Након што је техничар на багеру обавестио дежурног рударског инжењера, точак багера је заустављен и позвани су археолози из Археолошког парка Виминацијум.
Археолози Саша Реџић, Немања Мрђић, Младен Јовичић, Петар Којадиновић и Кристина Живковић су се недуго потом нашли на лицу места и одмах претпоставили да се највероватније ради о остацима древног насуканог брода.
Установили да је брод очуван у дужини од 13 метара.
- Он подсећа на бродове које су код нас коришћени од XI до XVII века. Овакве бродове су користиле све зараћене стране на Дунаву. По општим димензијама брод се уклапа у димензије римских бродова. Такви бродови су посвједочени и на Трајаном стубу у Риму који описује Трајанове ратове са Дачанима почетком 2. вијека - наводи се у саопштењу.
Чланови конзерваторске екипе на овој пројекту су Драгана Гавриловић, Кристина Поњавић и Михаило Мандрапа.
У наредним данима предстоји израда челицне конструкције са којом ће брод у целини бити пренијет у археолоски парк Виминацијум на даљу конзервацију и касније презеентацију.
- Са бродовима који су до сада нађени на Вимацијуму стајемо у ред са највећим музејима за бродове у Немачкој и Француској, што ће нам омогућити да имамо јединствени музеј на овим просторима - истичу из Археолошког института.
Извор: Танјуг