Šta bi, uopšte, bilo "veliko iznenađenje" na predsedničkim izborima 2. aprila? Teško je sada zamisliti da kandidat opozicije može da pobedi Vučića, ali bi dovoljno veliko iznenađenje bilo i da bude drugog kruga. To bi svakako bio i veliki uspeh opozicije, bio to Saša Janković ili Vuk Jeremić, i dalo bi joj krila, što je ključni razlog zašto prvaci SNS toliko promovišu pobedu u prvom krugu.
Čarobnih 2,3 odsto
Prema najnovijim istraživanjima, Vučićev rejting je stabilan na 52,3 odsto, što čini drugi krug i dalje realnim scenarijom, ali ne znači da Vučić neće i dodatno uvećati prednost. To potvrđuju i sagovornici, koji ističu da su, iako će kampanja biti veoma kratka, u narednih mesec dana mogući i veći poremećaji rejtinga kandidata od tih 2,3 odsto, koliko je Vučić trenutno iznad 50.
- U ovom periodu podrška učesnicima izbora može da se poveća ili smanji za do 5 odsto. Veća iznenađenja mogu da se dogode u slučaju velikih afera, ili ako kandidat vladajuće stranke završi neki veliki posao važan za državu, kao što je bio slučaj 2008. na parlamentarnim izborima - ističe Boban Stojanović, saradnik na Fakultetu političkih nauka (FPN). Te 2008. godine je DS zahvaljući poziciji stranke na vlasti tokom kampanje porastao za 11 odsto (potpisan Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju sa EU i ugovor sa "Fijatom"), dok su radikali pali za nešto više od 10 odsto. Tada je profitirala vlast, a šta bi trebalo da se dogodi da profitira opozicija? To se dogodilo 2012. godine kada je Boris Tadić sa prednošću od 10 odsto uoči drugog kruga predsedničkih izbora izgubio od kandidata opozicije Tomislava Nikolića. To su bile personalizovane kampanje, kakva će biti i predstojeća, a tada gafovi kandidata ostavljaju veće posledice. - Tadić je izgubio prednost jer je "razbucao" vladajuću koaliciju i praktično izgubio podršku koalicionih partnera između dva izborna kruga. Nije Nikolić porastao u vreme kampanje, već je Tadić pao. Maženje krava takođe se nije svidelo njegovim biračima - kaže Srđan Bogosavljević iz "Ipsos stratedžik marketinga".