Kako Sirija izgleda nakon decenije rata, ispričao je Gojko Kekić za Radio Novi Sad.
U tom periodu, Sirija je od najbogatije zemlje u regionu pretvorena u zemlju gde 80 odsto stanovnika živi ispod granice siromaštva.
Svoje domove je napustilo više od polovine od ukupno 22 miliona stanovnika koliko je bilo pre rata. U izgnanstvu je rođeno milion sirijskih izbegličkih beba.
U poslednjih godinu dana, humanitarna kriza je i veća jer joj se pridodala ekonomska, jer je cena sirijske valute pala a cena hrane dostigla istorijske visine.
"Situacija u Siriji ostaje živa noćna mora" rekao je generalni sekretar UN Anotonio Gutereš na zasedanju SB UN.
"U Siriji, iako je Kalifat savladan još 2017 godine, postoje i dalje ostaci Islamske države te povremeno dolazi do bombardovanja zemalja neposredno uključenih u događaje, Rusa, Amerikanaca, Izraela i Turske" izjavio je diplomata Dragan Bisenić za RNS te zaključuje da u Siriji još uvek ne postoje dovoljni uslovi da se društvo obnovi.
Ono što neće uspeti da se revitalizuje to je kompletna bogata kulturno-istorijska baština koja datira u periodu od pet milenijuma, uključujući drevni grad Palmira, koju su islamski militanti namerno srušili. Takođe su opkljačkani i mnogi vredni artefakti.
Ovo jeste gubitak ne samo Sirijaca već je udarac za celokupnu svetsku civilizaciju.
Kako Iran testira dronove na džihadistima, saznajte OVDE.
Izvor: RTV