Petina građana ili 20 procenata njih na ovo pitanje ne zna odgovor, odnosno nema stav.
Direktor agencije Faktor plus Vladimir Pejić kaže za „Blic“ da je i dalje najveći procenat građana protiv sankcija i izjašnjava se lako, bez dubljih analiza.
- Često se govori da je 80 procenata građana protiv, ali moramo biti precizni. Postoje nijanse u odgovorima. Jer 20 procenata nije za, ali nije ni protiv i na njihovo mišljenje bi mogle da utiču određene okolnosti – navodi Pejić.
Na pitanje hoće li nova Vlada Srbije uvesti sankcije Rusiji, 30 procenata reklo je da neće, 31 odsto ističe da će razmisliti ozbiljno o toj opciji, 20 odsto kaže da je izvesno, a 18 da je malo verovatno.
Strah od nuklearnog rata
Više od trećine ispitanika ili tačnije 36 odsto smatra da nema realne šanse da dođe do upotrebe nuklearnog oružja u rusko-ukrajinskom sukobu, 23 odsto navodi da je malo verovatno, 22 da se ne može do kraja isključiti, a 11 procenata kaže da je izvesno da će do toga doći. Stav o ovom pitanju nema 8 procenata građana.
- Postoji određeni strah i negativno predviđanje. LJudi na opasnost od nuklearnog oružja gledaju kao nešto daleko, apstraktno. Ipak, procenat onih koji smatra da će doći do upotrebe nuklearnog oružja, raste iz meseca u mesec – ističe Pejić.
Upotrebe nuklearnog oružja u slučaju dalje eskalacije rusko-ukrajinskog sukoba ne plaši se 36 odsto građana, 23 odsto kaže da se plaši, ali da se nada da se neće dogoditi, 21 odsto kaže da se ne plaši, ali da ponekad pomisi na to i uznremiri se, dok 18 procenata njih kaže da se plaši i to savkim danom rata sve više. Stav nema 2 procenta ispitanika.
- Kako raste mogućnost upotrebe nuklearnog oružja, tako raste i strah kod građana. Kako je sukob eskalirao tako je i procenat uplašenih rastao. Inače, strah od rata je uvek u vrhu kada je reč o najvećim strahovima – navodi Vladimir Pejić.
Izvor: Blic