Najnovije

USKORO PADA I SLAVJANSK? "Ukrajinske linije moraće da se povuku" (VIDEO)

Nakon bitke za Bahmut otvaraju se mnoga geostrateška pitanja na koja bi valjalo što pre dati odgovor.

Posle 224 dana, na samu godišnjicu zauzimanja Marijupolja završila se bitka za Bahmut, ali ne proglašenjem pobede s jedne i priznanjem pobede s druge strane, nego medijskim ratom i negiranjem.

Ovu bitku sada već neki nazivaju najkrvavijom bitkom u Evropi u 21 veku gde su se sukobili ruska plaćenička vojna kompanija Vagner koja je imala pomoć ruske vojske i ukrajinska vojska koja je u taj grad koji je pre rata brojao 80.000 stanovnika poslala svoje najelitnije jednice koje su se sa vagnerovcima borili za svaki stan, soliter, dvorište, ulicu, gde su se juriši smenjivali i po nekoliko puta dajući posmatračima koji su sve to gledali sa daljine kao da se odvija neka nova Staljingradska bitka.

Ukrajinci za sada i dalj ćute, ali stranice na društvenim mrežama već govore, doduše uvijeno u obalnde da je Ukrajina izgubila bitku za Bahmut.

I sam ruski predsednik Vladimir Putin je u subotu kasno uveče čestitao grupi Vagner na zauzimanju Bahmuta i naveo da će za to biti odlikovani.

- Svima koji su se istakli biće uručene državne nagrade - napominje Kremlj.

U subotu kasno uveče oglasilo se i rusko ministarstvo odbrane, kratkim saopštenjem:

- Na Artjomovskom taktičkom pravcu, kao rezultat ofanzivnih dejstava Vagnerovih jurišnih jedinica, uz podršku artiljerije i avijacije Grupe snaga Jug, oslobođenje Artjomovska je završeno.

Prvi u subotu oko 14 sati objavio je šef vojne grupe Vagner Jevgeniji Peigožin koji je zajedno sa svojim borcima razvio rusku vojnu zastavu i zastavu vojne formacije Vagner i saopštio da je kompletni grad u rukama te vojne formacije.

Prigožin je dodao da će trupe te vojne formacije konsolidovati zonu u gradu i linije izvan grada, a onda 25. maja se povući iz grada na odmor i obuku, sa čime je nagovestio da je misija te organizacije u ratu u Ukrajini za sada privremeno završena i da će se na poziv ruske vojske vratiti, ako bude potrebno.

Šta dalje?

Osnovno pitanje koje se logično nameće već sad jeste šta će biti posle bitke za Bahmut.

Bahmut odnosno Artjomsk kako ga Rusi zovu nalazi se severno od grada Gorlovke, Važnost ovoga grada za Ukrajinu je u tome što je bio jedan od velikih železničkih čvorišta za snabdevanje ukrajinskih trupa u Donbasu.

Inače početkom oktobra 2022. vojni komentator Boško Jovanović opisao je značaj Bahmuta za ukrajinsku vojsku. On je tad napisao da Ukrajinci trebaju da urade sve da zadrže Slavjansk/Bahmut, jer zadržavanje na liniji Kramatorsk-Slavjansk/Bahmut bi dozvolilo da se između Dnjepropetrovska, Kijeva i Donbasa napravi nekoliko odbrambenih linija. Fortifikacija neće nikad biti prevaziđena i uvek će biti potrebna.

- Ako Rusi zauzmu Bahmut odnosno Slavjansk, krenuće na Kramtorsk i naravno na dalje uništavanje železničke, energetske i vodne infrastrukture -  napisao je tada Jovanović što se i na kraju dogodilo.

Sredinom decembra 2022. Goran Stojanović je u svom autorskom tekstu opisao zašto je Bahmut veoma važan za ukrajinsku i rusku vojsku.

- Oslobađanjem grada Artjomovska, Ruska Armija će kontrolisati značajno transprotno čvorište i većinu puteva ukrajinske logistike na ogromnom području. Omogućiće Ruskoj Armiji da nastupa dalje od prve linije i ugrožava druga utvrđenja na kontaktnoj liniji i ostvariće primat za bolju pripremu terena za očekivanu ofanzivu.

Grad Artjomvsk predstavlja važnu raskrsnicu i glavni logistički putevi severnog Donjecka prolaze kroz njega, najvažnija magistrala M03 prema Slavjansku. Pored toga od Artjomvska ka jugu preko Majorska vodi železnička pruga do Luganska i na kraju do same Rusije.

Tako da zauzimanje samog grada i okoline, posebno Severnodonjeckog puta će omogućiti ruskoj logistici dobru polaznu tačku i centar snadbevanja za očekivanu ofanzivu prema Slavjansku i dalje. Oslobođenje Bahmuta ili Artjomvska bi sigurno u velikoj meri uticao na situaciju u Soledaru i dao Rusiji bolji pogled na dolinu Bahmutovke, što dovodi do pretpostavke da će se ukrajinske odbrambene linije morati povući dalje na zapad, a Ruska Armija bi time zaobišla druga utvrđenja ne kruži se jugozapadno ka Toretsku preko područja Dilijevke koje nije ni približno tako dobro utvrđeno i zaokružili bi ukrajinske snage na ovoj liniji kontakta, i stavili visove pod kontrolu vatre, što bi postepeno dovelo do uništenja žive sile po principu kotlova, i povlačenje ukrajinskih snaga iz Toretska, napisao je tada on.

Istorijski snimak iz Bahmuta pogledajte OVDE.

Izvor: Pravda

Bonus video

Molimo Vas da donacijom podržite rad
portala "Pravda" kao i TV produkciju.

Donacije možete uplatiti putem sledećih linkova:

PAŽNJA:
Sistemom za komentarisanje upravlja kompanija Disqas. Stavovi izneseni u komentarima nisu stavovi portala Pravda.

Kolumne

Filantropi iz evrope

Zvonjenje na vratima.Čovek otvara vrata i vidi na pragu kako stoji osoba sa kiselim izrazom ...

Najnovije vesti - Ratni izveštaji

VREMENSKA prognoza

Najnovije vesti - PRAVDA