BUDIMPEŠTA - Premijer Mađarske Viktor Orban želi da put Srbije ka Evropskoj uniji uslovi još većim pravima za mađarsku manjinu u Vojvodini.
Tek nakon što su Srbija i Mađarska poboljšale odnose zbog Orbanove odluke da na granici podigne žičanu ogradu protiv izbeglica, u najavi je novi ozbiljan problem, piše Blic. Tako je bar saopštio funkcioner SVM i poslanik Orbanove stranke Fides u Evropskom parlamentu Andor Deli. - Srbija zna da će joj Mađarska pomoći u priključenju EU, ali otvoreno stavljam do znanja da sa mađarske strane postoje i očekivanja koja se tiču prvenstveno manjinskih pitanja - rekao je Deli listu Mađar so. Lider SVM Ištvan Pastor tvrdi da mu nije jasno na šta je Deli mislio. - Nema ništa novo osim stvari koje su stalno na dnevnom redu, a to su akcioni plan za poglavlje 23 o vladavini prava u pregovorima sa EU i ona pitanja koja su deo koalicionog sporazuma SVM sa SNS. Međutim, sve to ide svojim tokom i sve je u redu. U okviru poglavlja 23 radi se akcioni plan za manjinska pitanja i odnosi se na zaštitu kolektivnih prava svih manjinskih zajednica - kaže Pastor, koji očekuje da neće doći do novog političkog sukoba Srbije i Mađarske. Direktor Centra za regionalizam Aleksandar Popov kaže da dosad nije bilo nagoveštaja da će Mađarska uslovljavati Srbiju na putu ka EU. - Srbija i Mađarska imaju sporazum o zaštiti prava mađarske manjine još od pre deset godina. Postoji i komisija koja se bavi sprovođenjem tog sporazuma, gde takođe nije bilo reči o nekim konkretnim i ozbiljnim primedbama na zaštitu prava manjina - kaže Popov.
Joksimović: Sve rešavati dijalogom
Ministarka Jadranka Joksimović kaže da vlade Srbije i Mađarske važna pitanja rešavaju dijalogom i da je unapređenje prava nacionalnih manjina u interesu Srbije, koja zajedno sa manjinama treba da radi na tome. Ona je istakla da su predstavnici svih nacionalnih saveta uključeni u pripremu akcionog plana u oblasti manjinskih prava u okviru poglavlja 23.
Čime nas pritiskaju komšije
Zemlje regiona koje su u EU ucenjivaće Srbiju rešavanjem pitanja koja su im u interesu.
- Hrvatska: Zagreb već traži veća prava za Hrvate u Vojvodini, definisanje granice na Dunavu, da se zločincima sudi u Hrvatskoj.
- Bugarska: Iz Bugarske su već stizale najave da će put Srbije ka EU uslovljavati dodatnim pravima za bugarsku nacionalnu manjinu.
- Rumunija: Sa Rumunijom je Srbija već imala problem u EU kada su tražili da se Vlasi u Srbiji ubuduće zovu Rumuni, što smo odbili.
- Grčka: Srbija zbog podrške Grčke u EU žmuri na jedno oko na to što Atina polako ali sigurno priznaje Kosovo.
Pročitajte još:
Izvor: Blic