Podsećamo da razni istraživači Troju lociraju od Male Azije pa sve do Neretve. Poslednjih godina posebno su se afirmisale dve teorije o Skadru kao drevnoj Troji, ali i Troji nadomak Beograda.
Pravda je nedavno objavila tekst o istraživaču Iliji Ogorelici koji tvrdi da se ostaci Troje nalaze na tromeđi između naselja Rušanj, Ripanj i Lipovačke šume, kod Beograda. Više o otkrićima Ogorelice saznajte OVDE.
Domagoj Nikolić navodi niz razloga zašto srećci ne mogu biti srednjovekovni spomenici, ističući da se oni nalaze na pogrebnim gomilama koje su stare i do 2000 godine pre nove ere. On kaže da su motivi na stećcima često kroćenje konja, da su antički istoričari Trojance nazivali krotiteljima konja.
On u emisiji “Na rubu znanosti” iznosi niz argumenata za svoje tvrdnje. Stećaga ima oko 70.000 na Balkanu, na teritoriji BiH, Hrvatske i Srbije.
Domagoj Nikolić tvrdi da je na jednom od stećaka pronašao simoboliku koja je zapravo prokaz tačnog datuma pada Troje koji se, prema njegovim tvrdnjama, desio 23. aprila 1183. godine pre nove ere. On kaže da jedan od stećaka koji prikazuje lovca kako lovi košutu, sunce kako zalazi i mesec na nebu, merkur i veneru, kao i ženu sa krunom. Prema Nikolićevom tumačenju reč je o prikazu tačnog rasporeda sazvežđnja Oriona, Bika i Kasipeje kao i planeta sunčevog sistema na dan pada Troje.
Pogledajte celu emisiju:
Dokaze koji ruše zvanične istorijske tvrdnje o poreklu Srba pogledajte OVDE.
Izvor: Pravda