Najnovije

EKONOMSKA KATAKLIZMA: Americi preti finansijski armagedon

Neizvršavanje obaveza bi dovelo do ekonomske kataklizme – kamatne stope bi skočile, udar na berze bio bi kraterski, penzioni računi bi bili nokautirani, vrednost dolara bi erodirala, a finansijska reputacija SAD-a kao svetske velesile bila bi narušena.

Dolar (Foto: Pixabay)

Najlakši način da se izazove finansijska kriza i uruši američka ekonomija je taj da se saveznoj vladi ne omogući servisiranje duga. To bi bila epska, neiznuđena greška, a cenu bi platili milioni Amerikanaca, ocenjuje televizija Si-En-En u današnjem prilogu.

Pa ipak, o tom riskantnom scenariju se ponovo razmišlja.

Ako Kongres ne podigne limit za savezno zaduživanje, federalna vlada će najverovatnije sledećeg meseca ostati bez novca i finansiranja vanrednih mera, upozorila je ministarka finansija DŽenet Jelen u pismu upućenom američkim zakonodavcima u sredu.

Ukratko, neizvršavanje obaveza bi dovelo do ekonomske kataklizme. Kamatne stope bi skočile, udar na berze bio bi kraterski, penzioni računi bi bili nokautirani, vrednost dolara bi erodirala, a finansijska reputacija SAD-a kao svetske velesile bila bi narušena.

„To bi bio finansijski armagedon. Potpuna je ludost čak i razmišljati o ideji da ne otplaćujemo dug na vreme”, rekao je za Si-En-En Mark Zandi, glavni ekonomista u agenciji Mudis analitiks, prenosi Tanjug.

Zakonodavci u Vašingtonu ponovo se igraju s američkom kreditnom sposobnošću, navodi Si-En-En i dodaje da je put za podizanje gornje granice zaduživanja neizvestan.

Kongres je u prošlosti podizao limit glasovima obe stranke, ali je lider republikanske manjine u Senatu Mič Mekonel obećao u julu da republikanci ovog puta neće glasati za to.

Izvršni direktor „DŽej-Pi Morgan Čejsa” DŽejmi Dimon apelovao je na zakonodavce tokom obraćanja u maju da ni ne pomišljaju da ne odobre povećanje limita, naglasivši da bi stvarno neizvršavanje dužničkih obaveza „moglo da izazove momentalnu, doslovno kaskadnu katastrofu neverovatnih razmera i da nanese stogodišnju štetu Americi”.

Jelenova je u pismu Kongresu konstatovala da istorija pokazuje da čekanje „do poslednjeg trenutka” na odluku o suspendovanju ili povećanju limita za zaduživanje „može naneti ozbiljnu štetu” poslovnom i potrošačkom poverenju, povećati troškove zaduživanja na teret poreskih obveznika i naškoditi američkom kreditnom rejtingu.

„Odlaganje, koje dovodi u pitanje sposobnost savezne vlade da izvršava sve svoje obaveze, verovatno bi nanelo nepopravljivu štetu američkoj ekonomiji i globalnim finansijskim tržištima”, napisala je Jelenova.

Neizvršavanjem obaveza Sjedinjenih Američkih Država podrili bi se temelji savremenog globalnog finansijskog sistema.

„Mi plaćamo naše dugove. To je ono što razlikuje Sjedinjene Države od skoro svake druge zemlje na planeti”, kaže Zandi iz Mudisa i dodaje da Vašington upravo zato uživa pogodnosti jeftinog zaduživanja.

Međutim, neispunjavanje obaveza primoralo bi rejting agencije da smanje kreditni rejting SAD-a, čime bi povoljni uslovi zaduživanja bili zbrisani.

Si-En-En podseća da su berze pale 2011. godine kada je zbog odluke Kongresa o ograničavanju zaduživanja, agencija Standard i Pirs snizila američki kreditni rejting.

Kako je Bajden doživeo Vučićevu sudbinu, pogledajte  OVDE.

Izvor: Politika

Bonus video

Molimo Vas da donacijom podržite rad
portala "Pravda" kao i TV produkciju.

Donacije možete uplatiti putem sledećih linkova:

PAŽNJA:
Sistemom za komentarisanje upravlja kompanija Disqas. Stavovi izneseni u komentarima nisu stavovi portala Pravda.

Kolumne

Najnovije vesti - Ratni izveštaji

VREMENSKA prognoza

Najnovije vesti - PRAVDA