Потпредседник Социјалистичке партије Србије Бранко Ружић оценио је данас, у изјави ФоНету, да због стања у српском друштву њему, као ни, како је навео, већини "правдољубивих грађана Србије", није место на митингу Српске напредне странке (СНС) који је заказан за 27. јун у Београду.
Ружић је навео више фактора које сматра важним за функционисање друштва у Србији, међу којима су владавина права, независност институција без политичког утицаја и притисака на судије и тужиоце, нулта толеранција на корупцију, пуна транспарентност јавних набавки и трошења буџетских средстава, ефикасна борба против организованог криминала, медијске слободе и уређени и фер изборни услови.
Он је као важне навео и деконцентрацију политичке моћи, доношење кључних одлука које, како је рекао, не би било централизовано око председника државе, слободу окупљања и изражавања политичког става, поступање полиције у складу са правилима службе, дијалог и узајамно уважавање политичких противника, као и изостанак, како је навео, јавних иступа понижавања политичких опонената.
Зашто не иде на митинг
"Уколико би све то постојало у Србији, у том случају рекао бих да постоји та нит државотворности и ја бих позвао чланове, симпатизере и бираче СПС да се одазову позиву Ивице Дачића и учествују на митингу у Београду", рекао је Ружић.
Он је, међутим, оценио да је стање у српском друштву, како је навео, супротно наведеним вредносним и чињеничним критеријумима и да му, као и већини грађана који тако размишљају, није место на том скупу.
"Тако да мени, а и великој већини правдољубивих грађана Србије, тамо свакако није место", поручио је Ружић.
Ко све иде на митинг
Са друге стране, председник Социјалистичке партије Србије Ивица Дачић саопштио је да ће та странка, као део владајуће коалиције, присуствовати митингу који је заказан за 27. јун у Београду.
Дачић је на Инстаграму навео да СПС, као "државотворна и политички одговорна странка", прихвата позив председника Србије Александра Вучића и позвао чланове, симпатизере и бираче да учествују на скупу, наводећи да тиме дају допринос "одбрани националних и државних интереса".
Председник Социјалдемократске партије Србије Расим Љајић потврдио је ФоНету да локални одбори те странке сарађују са одборима СНС у вези са скупом 27. јуна и да ће њихови чланови сигурно присуствовати митингу.
ФоНет је контактирао и друге коалиционе партнере СНС, међу којима су председник Савеза војвођанских Мађара Балинт Пастор и председник Странке правде и помирења Усаме Зукорлић, али до објављивања текста одговори нису стигли.
Нова.рс






