Vatra je na Deliblatskoj peščari do sada odnela više od 3.000 hektara, dok se na Stolovima vatrogasci i dalje bore sa dva aktivna fronta, a jak vetar dodatno otežava gašenje i povećava opasnost od novog širenja požara.
Požari koji su zahvatili pojedine delove Srbije i dalje drže vatrogasce na terenu, a visoke temperature, suva vegetacija i snažan vetar dodatno otežavaju borbu sa vatrom. Dok je situacija na Deliblatskoj peščari nešto stabilnija, na Stolovima i dalje postoje aktivni požarni frontovi.
Na Deliblatskoj peščari do sada je izgorelo 3.065 hektara, a požar se trenutno zadržava unutar sistema protivpožarnih pruga. Ipak, nadležni upozoravaju da još nema razloga za opuštanje.
Marko Marinković iz "Vojvodinašuma" rekao je da se stanje prati neprekidno i da se požar trenutno gasi u granicama odbrambenih pojaseva.
Na terenu se nalazi više od 300 ljudi, uz oko 70 mašina, dok se helikopteri angažuju prema potrebi. Protivpožarne pruge, široke između 30 i 50 metara, napravljene su u ukupnoj dužini od oko 60 kilometara kako bi se sprečilo dalje širenje vatre.
Tri velika i dva manja žarišta i dalje se prate, a ekipe dežuraju tokom celog dana i noći. Cilj je da vatra ne probije zaštitne linije i ne zahvati nove površine.
Požar na području Deliblatske peščare prvi put je registrovan 21. jula, a zahvaljujući sistemu video-nadzora brzo je uočen. Iako je tada ugašen, nova aktiviranja beležena su i narednih dana, zbog čega su neprekidno organizovane dežurne ekipe.
Dodatni problem predstavljaju specifična podloga i vremenski uslovi. Peščano zemljište sa slojem humusa, zajedno sa vetrom koji često menja pravac, omogućava vatri da se brzo širi i otežava procenu njenog kretanja.
Zbog toga nadležni ne očekuju da će požar biti u potpunosti ugašen za svega nekoliko dana. Prioritet je sprečavanje njegovog izlaska iz kontrolisanih granica.
Nakon što vatra konačno bude ugašena, uslediće procena štete i izrada plana sanacije. Prema najavama, biće potrebno oko tri meseca da se napravi detaljan plan obnove terena, uz učešće šumarske struke i procenu stanja biljnog sveta.
Na Stolovima je situacija još složenija. Prema informacijama "Srbijašuma", požar ima dva aktivna fronta, a snažan vetar predstavlja jedan od najvećih problema ekipama na terenu.
Najveći broj vatrogasaca i radnika "Srbijašuma" raspoređen je između dva fronta, gde je trenutno i najintenzivnije gorenje. Na pojedinim planinskim kosama gašenje sa zemlje nije bezbedno zbog nepristupačnog i strmog terena, pa se procenjuje gde je moguće intervenisati bez ugrožavanja života vatrogasaca.
Požar je prvobitno izbio u blizini železničke pruge Kraljevo-Raška, nedaleko od Ibarske magistrale.
Razmere ekološke štete biće poznate tek nakon potpunog gašenja, ali je već sada jasno da bi posledice mogle biti ozbiljne. Na ovom području registrovano je oko 700 biljnih taksona, što predstavlja približno petinu ukupne flore Srbije.
Srbija Danas




