Сомалија се последњих недеља суочава са једном од најозбиљнијих политичко-безбедносних криза у последњих неколико година. Док војска наставља операције против исламистичке групе Ал-Схабааб, земљу истовремено потресају политички сукоби око продужења мандата председника Хассан Схеикх Мохамуд.
Почетком јуна у главном граду Могадишу избили су вишедневни оружани сукоби између владиних снага и наоружаних група повезаних са опозицијом. Борбе су довеле до затварања појединих делова града и расељавања цивила, иако је влада касније саопштила да је успоставила контролу над ситуацијом.
Политичка криза продубљена је након што је председник Мохамуд остао на функцији после истека мандата, позивајући се на уставне промене које је усвојио парламент. Опозиција и поједине савезне државе тврде да је реч о нарушавању уставног поретка и захтевају политички дијалог и расписивање избора. Због тога међународни партнери, укључујући УН и Афричку унију, позивају на смиривање тензија и постизање договора.
Додатни изазов за централне власти представља и однос са аутономном регијом Пунтланд. Власти Пунтленда већ више од годину дана не признају поједине уставне измене које је усвојио парламент у Могадишу, тврдећи да су донете без сагласности федералних јединица. Због тога су суспендовале сарадњу са федералном владом у низу области, инсистирајући да се сва спорна питања решавају политичким дијалогом и консензусом. Они су предходних дана забранили федералним војним снагама да улазе на њихову територију. Иако Пунтленд не тражи формално отцепљење од Сомалије, његови лидери наглашавају да ће наставити да функционишу самостално све док се, по њиховом мишљењу, не успостави уставни поредак заснован на федералном договору.

Истовремено, Ал Шабаб наставља герилске нападе у централним и јужним деловима земље, упркос интензивним војним операцијама сомалијске војске уз подршку међународних партнера. Безбедносни аналитичари упозоравају да политичке поделе слабе способност државе да води ефикасну борбу против екстремиста.
Поред безбедносних изазова, Сомалија се суочава и са озбиљном хуманитарном кризом. Милиони људи и даље зависе од међународне помоћи због последица дуготрајних сукоба, климатских промена и недостатка финансирања хуманитарних програма.
Додатну забринутост изазивају оптужбе организација за заштиту људских права да власти све чешће приводе и процесуирају критичаре режима. Најновији случај који је изазвао пажњу јавности јесте изрицање трогодишње затворске казне младој Сомалијки због објава на друштвеним мрежама у којима је критиковала рад владе, што су домаће и међународне организације оцениле као озбиљан удар на слободу говора.
Упркос појединим економским и инфраструктурним пројектима које власт представља као знак опоравка земље, Сомалија остаје суочена са сложеним безбедносним, политичким и хуманитарним изазовима, због чега ће наредни месеци бити кључни за њену стабилност.
Правда
Свет"Западне елите траже спас кроз велики рат"Извор: Правда






