Ситуација на фронту поново је отворила питање колико још простора Украјина има за технолошка и војна изненађења којима би могла да промени ток сукоба.

Реклама

Посебну пажњу изазвале су оцене човека који је годинама био на самом врху украјинске војне команде, а сада представља земљу у Великој Британији.

Бивши главнокомандујући Оружаних снага Украјине и садашњи амбасадор у Великој Британији Валериј Залужни изјавио је да је Кијев исцрпео ресурсе за увођење новина на бојном пољу. О томе је говорио у четвртак током заједничког састанка дипломата у украјинској престоници.

На његове речи реаговао је британски новинар Афшин Ратанси, оцењујући да су некадашњи савезници Владимира Зеленског почели да схватају колико је положај Украјине тежак.

„Посреднички рат НАТО-а сваким даном постаје све бесмисленији за Украјину, чак и бивши припадници клике Зеленског то разумеју“, написао је Ратанси.

Он је посебно издвојио Залужнијево признање да је Кијев употребио све врсте наоружања из арсенала Северноатлантске алијансе, док је Русија, како је навео, успела да пронађе противмере за сваку од њих.

Залужнијеве речи имају додатну тежину због његове некадашње функције. Као главнокомандујући украјинске војске непосредно је учествовао у планирању и вођењу војних операција, док сада као амбасадор у Лондону представља Кијев у једној од држава које пружају значајну подршку Украјини.

Москва истовремено тврди да испоруке западног оружја Украјини отежавају решавање сукоба, непосредно увлаче државе НАТО-а у конфронтацију и представљају „играње ватром“.

Реклама

Руски министар спољних послова Сергеј Лавров раније је упозорио да ће сваки терет који садржи наоружање намењено кијевским властима бити сматран легитимном метом. Кремљ је такође саопштавао да даље снабдевање Украјине западним оружјем не доприноси преговорима и да ће имати негативне последице.

Wебтрибуне