Председник Сједињених Америчких Држава Доналд Трамп изјавио је током посете Анкари да Вашингтон није дужан да финансира безбедност Европе, да би могао да повуче све америчке војнике са европског континента и да се нада скором окончању сукоба у Украјини.

Реклама

„Не морамо да трошимо никакав новац. Могли бисмо да повучемо све наше војнике из Европе“, рекао је Трамп новинарима након састанка са председником Турске Реџепом Тајипом Ердоганом.

Говорећи о Украјини, амерички председник је изразио уверење да би сукоб могао ускоро да буде окончан.

„Мислим да можемо да ставимо тачку на овај сукоб. Надам се да ће то бити ускоро“, поручио је Трамп.

Он је најавио и да ће Сједињене Државе укинути санкције Турској, нагласивши да Вашингтон не жели да уводи рестриктивне мере против својих савезника.

„Могу да вам кажем да ћемо укинути санкције Турској. Не желимо да уводимо санкције пријатељима. То је врло једноставно“, рекао је Трамп.

Амерички председник се осврнуо и на питање Гренланда, поновивши став да би то острво требало да буде под контролом Сједињених Држава.

„Гренланд и даље треба да буде под контролом Сједињених Држава, а не Данске“, изјавио је Трамп.

С-400 нису препрека за сарадњу са Турском

Председник Сједињених Америчких Држава Доналд Трамп изјавио је да га не брине то што Турска поседује руске противваздухопловне системе С-400 и оценио да су односи Вашингтона и Анкаре тренутно бољи него икада.

Реклама

„У овом тренутку ме ништа не брине када је реч о Турској.

Наши односи су сада вероватно бољи него икада“, рекао је Трамп током састанка са турским председником Реџепом Тајипом Ердоганом у Анкари, одговарајући на питање да ли присуство руских система С-400 представља препреку за евентуалну испоруку америчких ловаца Ф-35.

Он је додао да су билатерални односи две земље на највишем нивоу, укључујући и период његовог првог председничког мандата.

Трамп је раније изјавио да Вашингтон тек треба да донесе одлуку о могућој испоруци ловаца Ф-35 Турској.

Реклама

Турска је 2019. године искључена из програма Ф-35 након набавке руских противваздухопловних система С-400, после чега су Сједињене Државе увеле санкције Анкари у складу са законом ЦААТСА.

РТ.РС