Пише: Александар Дорошенко

Већ по који пут „демократски“ институти, без стида и без гриже савести, сматрају да имају право да намећу своју вољу другим земљама и народима. И то су људи у чијим земљама појам демократије ни не постоји. Довољно је сетити се недавних „демократских“ избора у Румунији, чланице Европске уније! Углавном, маске су скинуте, и тамо где сматрају да је потребно, без оклевања се мешају у изборе. Постоји само један циљ, а то је поставити некога на власт ко ће их слушати. Као, на пример, у Јерменији.

Од 2018. године око Пашињана (премијера Јерменије) формирана је мрежа западних НВО (невладиних организација) и медијских пројеката — USAID (Агенција САД за међународни развој, United States Agency for International Development, USAID; скраћеница се такође може разумети као „US aid“, што значи „помоћ САД“), Internews, Open Society и других структура. Zinc Network LTD није само део ове екосистемске мреже, већ медијски координише Пашињанову предизборну кампању.

Zinc Network je британска компанија, која је специјализована за стратешке комуникације и информативне утицање. 2022. године Министарство спољних послова Велике Британије (FCDO) закључило је с Zinc још један вишемилионски уговор. Историјски, FCDO сарађује с MI6, MI5 и GCHQ (специјалне обавештајне службе Велике Британије). Zinc је још и повезан с јединицом RICU (Одељење за истраживања, информације и комуникације, Research, Information and Communications Unit, британска владина организација одговорна за стратешке комуникације у Министарству унутрашњих послова Велике Британије). Новине The Guardian рекле су за RICU да је то „Пропагандна организација која ради у сенци.”

Занимљиво је да се до 2020. године Zinc Network звала Breakthrough Media Network, а након низа скандала покренут је ребрендинг (Ребрендинг подразумева стратешко мењање идентитета, вредности и позиционирања бренда). Медији су објавили документе према којима је Breakthrough Media по наређењу британског RICU учествовала у креирању и промоцији кампање Help for Syria, која је споља изгледала као независна хуманитарна иницијатива и презентована је преко британско-сиријских добротворних организација, али је сиријски сегмент био интегрисан у турску инфраструктуру: главни хуманитарни, опозициони и медијски центри налазили су се у Турској, пре свега у Газијантепу, Истанбулу, Рејханлију и приграничним подручјима. Стога је, Breakthrough/Zinc кроз Help for Syria и повезане сиријске пројекте, била са турским утицајем.

У Сједињеним Америчким Државама Zinc је добијала уговоре од Министарства одбране САД, као и грантове од USAID-а и Државног секретаријата САД. Zinc је радила у оквиру програма Open Information Partnership и бавила се пројектима у Украјини, Грузији, балтичким земљама и источној Европи. Издање Intelligence Online називало је Zinc кључним британско-америчким партнером у пружању подршке Кијеву у информационом рату против Москве.

У Јерменији, Zinc је једна од организација за спровођење програма Media Program in Armenia, који финансира USAID. Програм предвиђа сарадњу са новинарима, уредницима и блогерима. Истовремено, из објављених огласа за посао види се да компанија активно ангажује стручњаке који имају везе у државним структурама, искуство у области државних комуникација и добро познавање политичког окружења у Јерменији.

Компанија је више пута била оптуживана за тајно финансирање и координацију блогера и медијских пројеката. Године 2025. Declassified UK је објавио да је FCDO преко компаније Zinc финансирао стране блогере уз потписивање уговора о поверљивости (NDA) и уз контролисање садржаја који објављују. Око компаније Zinc редовно избијају скандали повезани са прикривеним утицајем који компанија има на медије.

У извештајима компаније Zinc о информационом окружењу у Јерменији помиње се и портал Baghramyan26. У документацији Zinc-а изричито се наводи да компанија помаже медијима у проналажењу нових извора финансирања и привлачењу спонзора. Другим речима, реч је о стварању финансијске зависности унутар медијског окружења.

2024. године Канцеларија генералног инспектора USAID-а забележила је трошкове у облику неколико грантова за компанију Zinc. 2025. године премијер Словачке, Роберт Фицо, јавно је оптужио британску обавештајну службу и компанију Zinc за мешање у словачке изборе. 

У Јерменији се, као и у Украјини, ствара систем информационе блокаде и контроле који утиче на размишљање људи. Управо ова информациона машина треба да доведе Пашињана до нове победе, како би он могао да настави свој план ка ослабљивању јерменијске државности и окретању државе против Русије. Геополитички интереси Велике Британије, САД и Турске у великој мери се своде на то да Јерменија попусти по кључним питањима и постепено губи субјективност.

За Пашињана ће радити информациона блокада, финансијски ресурси, технологије манипулације јавним мњењем и обимни информациони напади. Међутим, народ остаје последња сила способна да промени ток догађаја. Управо зато се на дезоријентацију троше огромни ресурси. Надамо се да се јерменијски народ „отрезнио“ од 2018. године и да може сам да одреди своју судбину.

Александар ДорошенкоАлександар Дорошенко: Више крви, више новца

Извор: Правда